Funkcionality a péče

Záruka

Vaše hodinky Certina S.A. jsou v souladu s podmínkami této záruční listiny v záruce společnosti CERTINA® po dobu dvaceti čtyř (24) měsíců ode dne nákupu. Mezinárodní záruka CERTINA® se vztahuje na vady materiálu výroby existující v době dodávky zakoupených hodinek CERTINA® („vady“). Záruka vstupuje v platnost pouze v případě, že záruční listina je opatřena datem, je řádně a správně vyplněna a orazítkována autorizovaným zástupcem CERTINA® (platná záruční listina).

Po předložení platné záruční listiny máte během záruční doby právo na bezplatnou opravu závad. V případě, že by oprava nevedla k obnovení běžných podmínek užívání Vašich hodinek CERTINA®, zaručuje Vám společnost Certina S. A. výměnu hodinek za stejné nebo podobné. Záruka na nahrazené hodinky končí dvacet čtyři (24) měsíců ode dne převzetí náhradních hodinek. Tato záruka se nevztahuje na:

– životnost baterie,

– běžné opotřebení a stárnutí (například: poškrábané sklo, změna barvy materiálu nekovových pásků a řemínků jako kůže, textil, guma, olupování kovového povlaku),

– poškození jakékoli části hodinek důsledkem nevhodného používání, nedostatku péče,nedbalosti, nehody (náraz, promáčknutí, rozšlápnutí, rozbité sklo atd.), nesprávného používání hodinek a nedodržování pokynů pro užívání vydaných společností Certina S.A.,

– nepřímé nebo následné škody jakéhokoli druhu vzniklé například v důsledku používání, špatného fungování, závady či nepřesnosti hodinek CERTINA®,

– škody, pokud s hodinkami CERTINA® zacházely neoprávněné osoby (například výměna baterie, služby nebo opravy), nebo došlo k úpravě hodinek oproti původnímu stavu bez vědomí společnosti Certina S.A.

Jakékoli další nároky vůči společnosti Certina S.A. například za škody, které nepodléhají výše uvedené záruce, jsou výslovně vyloučeny, až na zákonná práva, která může mít kupující vůči výrobci.

Výše uvedená záruka výrobce:

– je nezávislá na jakékoli jiné záruce poskytované prodávajícím, za kterou prodávající nese výhradní odpovědnost,

– neovlivňuje práva kupujícího vůči prodávajícímu, ani žádná jiná zákonná práva kupujícího vůči prodávajícímu.

Zákaznické služby poskytované společností Certina S.A. zajišťují perfektní údržbu Vašich hodinek. V případě, že Vaše hodinky vyžadují péči, spolehněte se na autorizovaného prodejce zn. CERTINA® nebo na autorizované středisko služeb CERTINA®, které jsou uvedené v přiloženém seznamu. Zaručí Vám servis v souladu se standardy společnosti Certina S.A.

Sběr a likvidace hodinek Quartz po uplynutí jejich životnosti*

Tento symbol znamená, že se tento produkt nemá likvidovat s domovním odpadem. Má být odevzdán do místních autorizovaných sběrných systémů určených pro jejich vrácení. Dodržováním tohoto postupu přispějete k ochraně životního prostředí a lidského zdraví. Recyklace těchto látek napomáhá zachování přírodních zdrojů.

* platí pouze v členských státech Evropské unie a v zemích s odpovídající legislativou.

Výměna baterie

Doporučujeme Vám kontaktovat autorizované servisní středisko CERTINA® nebo autorizovaného prodejce CERTINA®. Tato místa mají k dispozici požadované nástroje a přístroje pro provedení této práce profesionálním způsobem. Vybitá baterie musí být vyměněna co možná nejdříve, aby se zabránilo riziku jejího vytečení a z toho vyplývajícího následného poškození hodinového strojku. 

Preventivní a ochranná opatření

Teplota

Nevystavujte Vaše hodinky náhlým změnám teplot (např. vystavení na slunci a následné ponoření do studené vody) nebo extrémním teplotám (nad 60 °C nebo pod 0 °C).

Magnetické pole

Nevystavujte Vaše hodinky intenzivnímu působení magnetického pole, které je vyzařováno reproduktory, mobilními telefony, počítači, chladničkami nebo jinými elektromagnetickými přístroji.

Šoky

Vyvarujte se teplotním a jiným šokům: Mohou způsobit poškození Vašich hodinek. V případě prudkého nárazu nechte zkontrolovat Vaše hodinky v Centru služeb schváleném společností CERTINA®. 

Škodlivé látky

Zamezte přímému kontaktu s rozpouštědly, čistícími prostředky, parfémy, kosmetickými výrobky apod. Mohou poškodit řemínek, pouzdro hodinek nebo těsnění.

Údržba a kontroly

Provádějte pravidelné čištění pouzdra a řemínku pomocí jemného hadříku, zamezíte tak korozi povrchu vlivem pocení. Všechny hodinky, které jsou vodotěsné, mohou být čištěny zubním kartáčkem a mýdlovou vodou, poté osušeny jemným hadříkem. V případě styku s mořskou vodou opláchněte hodinky ve sladké vodě a poté je nechte zcela vyschnout.

Vodotěsnost

Vodotěsnost hodinek je hodnocena na základě tlakových laboratorních testů, které simulují situaci plavce nebo potápěče nacházejícího se v nehybné poloze na úrovni příslušného tlaku. Avšak většina vodních aktivit spočívá ve velkém počtu pohybů a jiných okolních změn. Tyto výjimky ve srovnání s postupem hodnocení vodotěsnosti hodinek mohou být v rozporu nebo narušit vodotěsné vlastnosti hodinek. Vodotěsnost hodinek nemůže být zaručena stále. Může být narušena stárnutím materiálu těsnění nebo poškozením korunky. Doporučujeme Vám, abyste si dali jednou ročně překontrolovat vodotěsnost svých hodinek servisním střediskem, schváleným společností CERTINA®. Nikdy nemanipulujte s korunkou pro nastavení hodin a/nebo s tlačítky, pokud se hodinky nachází pod vodou a po každé manipulaci se přesvědčte, zda je korunka zcela zatlačena / zašroubována.

V žádném případě sami neotvírejte pouzdro hodinek, nechte provést kontrolu výhradně v Centru služeb schváleném společností CERTINA®. Hodinky CERTINA® vybavené systémem DS (dvojí bezpečnost) jsou vodotěsné až do tlaku 10 bar (100 m/330 ft) anebo 20 bar (200 m/660 ft) u modelů se šroubovací korunkou a tlačítky. Ovšem modely, které nejsou vybaveny systémem DS, jsou vodotěsné až do tlaku 3 bar (30 m/100 ft).

Vodotěsnost až do tlaku 3 bar (30 m/100 ft)

Vodotěsnost až do tlaku 10 bar (100 m/330 ft)

Vodotěsnost až do tlaku 20 bar (200 m/660 ft), se šroubovací korunkou

Vodotěsnost až do tlaku 20 bar (200 m/660 ft), se šroubovací korunkou a tlačítky

 

Provedení výrobků CERTINA®

Galvanické povlaky

Tyto povlaky jsou nanášeny elektrolyticky. V závislosti na době elektrolýzy a intenzity proudu je možné měnit tloušťku a povahu různých vrstev (např. zlato, stříbro, měď atd.).

Povlak PVD (Physical Vapour Deposition / nanášení odpařením z pevné fáze)

Tento proces je prováděn ve vakuu. Mikroskopické částice jsou na výrobky nanášeny bombardováním povrchu ionty. Mohou být naneseny i velmi tenké vrstvy (1 až 3 μm) bez jakýchkoliv nečistot. Tyto vrstvy vykazují vysokou úroveň tvrdosti (nitrid, karbid atd.). Výhodou metody PVD je získání tenké, ale tvrdé vrstvy, která odolává narušení, vykazuje silnou přilnavost, poskytuje široký výběr barev. Díky inertnímu charakteru PVD se omezuje nebezpečí alergické reakce, vyvolané jeho použitím, na minimum.

Titan

Titan je kovový prvek, který se nachází v zemské kůře. Tvrzený titan je o 30 % pevnější a asi o 40 % lehčí než ocel a je ze 100 % recyklovatelný. Díky titanu se omezuje nebezpečí alergické reakce vyvolané jeho použitím na minimum. Titan vystavený účinkům atmosféry vytvoří zoxidovanou vrstvu, díky níž se stane odolným vůči korozi, kterou způsobuje slaná voda a lidský pot.

Leštěný titan

Povrch šedé barvy modelů s pouzdrem a náramkem z leštěného titanu je zpracován metodou PVD a zvyšuje odolnost povrchu výrobku.

Safírové sklo

Safír je vyroben z oxidu hlinitého (Al2O3). Je transparentní a bezbarvý, může ho poškrábat nebo rozřezat pouze diamant. Vzhledem ke své extrémní tvrdosti je prakticky nemožné safír poškodit nebo zničit, odolává poškrábání, otěru a působení chemikálií. Dokonale vyleštěný safír je téměř průhledný.

Nerez ocel 316L

Pro výrobu všech dotyku přístupných součástí svých ocelových hodinek zvolil CERTINA® vysoce kvalitní nerezovou ocel náležející do třídy 316L. Jejími výhodami jsou vysoká odolnost proti korozi a vynikající pevnost. Ocel 316L se například používá i v medicíně pro výrobu implantátů.

 

Instrukce k použití

CHEMICKÉ PŘÍPRAVKY

Zamezte přímému kontaktu s rozpouštědly, čistícími prostředky, parfémy a dalšími kosmetickými produkty, neboť mohou trvale poškodit pásek, náramek, pouzdro nebo těsnění.

REZERVA CHODU

Rezerva chodu ukazuje, jak dlouho budou hodinky dále fungovat bez natažení. Většina mechanických hodinek má při plném natažení rezervu chodu mezi 38 až 42 hodinami – což se ovšem může lišit v závislosti na strojku a zvycích nositele hodinek. Inovativní Powermatic 80 jsou nejenom vysoce přesné, ale mají rezervu chodu až 80 hodin – téměř dvojnásobnou oproti srovnatelným modelům.

UDRŽOVÁNÍ HODINEK V ČISTOTĚ

K čištění náramků z nerezové oceli a titanu a všech voděodolných pouzder můžete použít měkký zubní kartáček a jemnou mýdlovou vodu. Poté byste hodinky měli opatrně usušit měkkou látkou.

BATERIE

Quartzové hodinky disponují extrémní přesností a dlouhou výdrží, a energii čerpají z malé baterky. Tato hodinková baterie má obvyklou životnost mezi dvěma až pěti lety, v závislosti na typu hodinek, jejich velikosti a funkcích. Například chronograf spotřebovává více energie než tříručičkové hodinky.

KONTAKT S VODOU

Korunka by měla být vždy úplně zamáčknutá nebo zašroubovaná do pouzdra, aby do hodinek nepronikla žádná voda. Ze stejného důvodu by se s korunkou ani tlačítky nikdy nemělo operovat pod vodou. Hodinky by se nikdy neměly vystavovat náhlým změnám teplot (například ponoření do studené vody po dlouhé expozici na horkém slunci), protože by mohlo dojít k trvalému poškození jejich voděodolnosti.

NASTAVENÍ DATA

Nastavit datum je na většině modelů jednoduché. Korunku jemně vytáhněte do první pozice/cvaknutí a otáčejte, dokud nedosáhnete požadovaného data. Korunka se může v závislosti na modelu otáčet po směru hodinových ručiček nebo proti směru. U jiných hodinek, zejména určitých quartzových modelů s pokročilými nebo multifunkčními strojky, se ke změně data používají specifické kroky a zkratky. Postupujte, prosím, dle uživatelského návodu pro Váš konkrétní model.

MAGNETICKÁ POLE

Hodinky by nikdy neměly být vystavovány silným magnetickým polím, jako jsou reproduktory, magnetické zámky, lednice a další elektromagnetické spotřebiče, neboť tyto přístroje mohou zásadně ovlivnit přesnost hodinek. V takovém případě schopný hodinář hodinky dokáže odmagnetizovat.

SERVISNÍ INTERVALY

Stejně jako všechny přesné přístroje by měly být hodinky pravidelně servisovány v oficiálně certifikovaném zákaznickém servisním centru. Frekvence servisních prohlídek závisí na modelu hodinek, klimatických podmínkách a zvycích nositele. Obecně se doporučují jednou za tři až čtyři roky. Navíc by se měla pravidelně kontrolovat voděodolnost hodinek.